Chata U Tří smrčků Chata U Tří smrčků Chata U Tří smrčků

Města, technické a přírodní památky

Město Telč

Město TelčNáměstí v Telči je vroubené malebnými domy se štíty a podloubími.

Všude v Telči jsou k vidění prvky středověkého systému obrany města. Tvořily je rybníky, hradby, příkop a věž. Přístup do města umožňovaly dříve pouze dvě brány.

Náměstí vroubené malebnými domy se štíty a podloubími odpovídá svým rozsahem přibližně stavu při založení města. V polovině 15. století bylo k většině domů na náměstí představěno podloubí a celá průčelí se štíty podle jednotného plánu. Většina fasád a štítů nese znaky baroka, některé i slohů pozdějších.

Původně gotický hrad byl později přestavěn na renesanční zámek. V jeho prostorách se nachází Galerie Jana Zrzavého, vystavující průřez dílem tohoto význačného českého malíře, a pobočka Muzea Vysočiny.

Oficiální web: www.telc-etc.cz nebo www.mesto-telc.cz

Znojmo - rotunda sv. Kateřiny

Znojmo - rotunda sv. KateřinyZnojmo - rotunda sv. Kateřiny - původně zasvěcená Nanebevzetí P. Marie. Patří k našim nejvýznamnějším románským památkám.

Rotunda stojí na druhém nádvoří znojemského hradu jako jediný svědek nejstarších dob města Znojma a snad i nejstarší stojící stavba na našem území.

Rotunda je zapsaná do seznamu národních kulturních památek již od roku 1962. Je řazena na třetí místo v pořadí důležitosti památek na našem území, hned za Pražským hradem a Karlštejnem.

Vnitřní stěny rotundy jsou omítnuty a vyzdobeny nástěnými malbami. Malby zobrazují hlavně figurální motivy, v nichž se zcela neobvykle a přitom nenásilně propojují křesťanské prvky s obrazy světských panovníků.

Oficiální web: www.znojmuz.cz/objekty/morotund.htm nebo www.znojemskarotunda.com

Národní park Podyjí

Národní park PodyjíJedinečný přírodní koridor kolem koryta řeky Dyje.

Uchráněný od zásahu lidské činnosti, protože se nachází v dřívějším hraničním pásmu. Pro milovníky přírody nabízí množství přírodních zajímavostí, turisté zase ocení historické objekty nebo vyhlídky.

Oficiální web: nppodyji.env.cz

Kontakt

Tel.: +420 777 803 057, +420 777 265 057
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
GPS: 48°55'55.778"N, 15°42'36.786"E
Zasílat novinky